Jump to content

Vikipediya:Serbest Entsiklopediya (2021)

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI

«Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію» — марафон із створення і покращення статей у кримськотатарській Вікіпедії. Він пройшов із 15 червня до 15 липня 2021 року та сфокусується на тематиці найважливіших статей, яких не вистачає кримськотатарському мовному розділу Вікіпедії.

Марафон проводять Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та громадська організація «Вікімедіа Україна» (організатори задають напрям марафону і нагороджують найактивніших, але не контролюють вміст статей; марафон проходить за всіма правилами Вікіпедії).

Найактивніші учасники й учасниці отримають сувеніри від організаторів. Щоб долучитися, запишіться у розділі «İştirakçiler / Учасники й учасниці» нижче та почніть створювати або покращити статті згідно з умовами марафону.

Детальніші покрокові інструкції з участі: текстова інструкціявідеоінструкціязапис вебінару

Про марафон

[kodunı deñiştir]
Генуезька фортеця в Судаку — приклад важливого предмета, про який поки немає статті у кримськотатарській Вікіпедії

Вікіпедія — це найбільша світова онлайн-енциклопедія. Вона доступна усьому людству безкоштовно, без реклами та на умовах вільної ліцензії; за 20 років її існування багато тисяч волонтерів створили понад 50 мільйонів статей понад 300 мовами. Бачення руху Вікімедіа — це «світ, у якому кожна людина має вільний доступ до усіх накопичених людством знань».

Вікіпедія кримськотатарською мовою існує уже понад 13 років і недавно перетнула позначку у понад 10 тисяч статей. Це великий внесок у розвиток вільних знань кримськотатарською мовою. Однак, на жаль, у нашому мовному розділі є ще багато ключових тем, які не висвітлені достатньо; зокрема багато статей про базові поняття відсутні чи дуже короткі. Наприклад, досі немає статей про геологію, інтернет чи художника Пабло Пікассо; немає і деяких статей на важливі кримські/українські теми.

Метою марафону «Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію» є привернути увагу до кримськотатарської Вікіпедії та покласти початок вирішенню проблеми. Його проводять Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та громадська організація «Вікімедіа Україна». Організатори не мають впливу на вміст статей, але відзначать найактивніших учасників призами (детальніше про це — нижче).

Щоб долучитися до марафону, створіть та/або покращіть якомога більше статей із списків пропонованих у період із 15 червня до 15 липня 2021 року.

Проведення марафону відбуватиметься за двома категоріями:

 • 1000 статей, які повинні бути у всіх мовних розділах Вікіпедії;
 • 100 статей, пов’язаних з Україною, Кримом, кримськотатарською культурою та традиціями, історичними персоналіями тощо.

Усі учасники й учасниці конкурсу можуть поборотися за призи й пам'ятні сувеніри. Організатори нагородять десятьох учасників, котрі зроблять найбільший внесок у рамках усього марафону (відповідно до правил та вимог Вікіпедії). Можливі також додаткові призи та номінації, стежте за новинами.

Правила участі

[kodunı deñiştir]

Увесь внесок у межах марафону повинен відповідати правилам Вікіпедії.

Зокрема:

 • Вікіпедія — це енциклопедія! Тому усі статті мусять мати енциклопедичний характер;
 • Вікіпедія не дозволяє плагіату! Тому статті мусять містити текст, написаний власне учасником чи учасницею, і не порушувати авторські права;
  • Можна перекладати статті з інших мовних розділів Вікіпедії (наприклад, українського чи англійського) — але при перекладі потрібно вказати джерело, звідки стаття перекладена.
 • Вікіпедія не дозволяє оригінальних досліджень, всі неочевидні твердження мають бути підкріплені джерелами. Тому статті мусять базуватися на інформації, опублікованій раніше в авторитетних джерелах (газети/журнали/книги тощо) та містити посилання на ці джерела.
 • Текст статей не може містити невичитаний машинний переклад.

Щоб дізнатися більше про алгоритм створення статті і правила Вікіпедії, скористайтеся довідковою сторінкою.

Зверніть увагу: у рамках цього конкретного марафону ми пишемо статті лише кримськотатарською мовою і лише на теми зі списків, запропонованих організаторами (тобто найважливіші статті). Ви завжди можете долучатися до редагування Вікіпедії на інші теми чи іншими мовами, однак такий внесок не буде зарахований до цього марафону.

Статті до створення і покращення

[kodunı deñiştir]

Щоб долучитися до марафону, створюйте або покращуйте статті із цих списків:

Списки поділені за темами, тож ви можете обрати цікаві вам теми.

İştirakçiler / Учасники й учасниці

[kodunı deñiştir]

Marafonğa qoşulğanıñıznı qayd etmek içün bu bölükke adıñıznı yazıñız. Bunı yapmaq içün esabıñızğa kirip, bu saifedeki «Kodunı deñiştir» dögmesine basıñız ve imza qoyuñız (bunı yapmaq içün kodnıñ tariri rejiminde yañı satırğa keçip skrinşottaki belgilengen dögmege basıñız ya da işaretlerniñ tertibini yazıñız --~~~~). Bundan soñ cedvellerdeki maqalelerni yazıñız ve yahşılaştırıñız.

Щоб позначити свою участь у марафоні, запишіться у цьому розділі. Для цього увійдіть у свій обліковий запис, натисніть кнопку «Редагувати (kodunı deñiştir)» на цій сторінці і додайте свій підпис (для цього у режимі редагування коду перейдіть у новий рядок і натисніть на виділену на скриншоті кнопку або ж просто додайте комбінацію символів --~~~~ вручну). Після цього — створюйте та покращуйте статті зі списків.

Чтобы обозначить свое участие в марафоне, запишитесь в этом разделе. Для этого войдите в свой аккаунт, нажмите кнопку «Редактировать (kodunı deñiştir)» на этой странице и добавьте свою подпись (для этого в режиме редактирования кода перейдите в новую строку и нажмите выделенную на скриншоте кнопку или просто добавьте комбинацию символов --~~~~ вручную). После этого создавайте и улучшайте статьи из списков.

Довідкові матеріали і контакти

[kodunı deñiştir]

Як створити статтю

[kodunı deñiştir]

Для створення статей зручно скористатися інструментом перекладу, аби перекласти уже наявну статтю з української чи іншої мови. Для цього:

 1. Зареєструйтеся у Вікіпедії (це можна зробити за цим посиланням, реєстрація займає дві хвилини) та увійдіть у свій обліковий запис
 2. Оберіть статтю, яку хочете перекладати, і мовну версію, із якої хочете перекладати (знак плюса із зеленим фоном у списку пропонованих статей веде на цю статтю в іншому мовному розділі; дивіться скриншот)
 3. Відкрийте інструмент перекладу за цим посиланням
 4. Натисніть кнопку «Новий переклад» (скриншот)
 5. Оберіть мову, із якої будете перекладати (скриншот)
 6. Знайдіть у пошуку статтю мовою, із якої ви будете перекладати статтю на кримськотатарську (скриншот)
 7. Натисніть синю кнопку «Почати переклад»
 8. Перекладайте статтю абзац за абзацом. На жаль, для кримськотатарської мови автоматичний переклад не є доступний, тож перекладати потрібно вручну.
 9. По завершенню роботи опублікуйте статтю (скриншот)

Хоча переклад може бути найшвидшим способом створити статтю, ви не зобов'язані ним користуватися; можна також писати статтю з нуля із дотриманням викладених вище правил (зверніть увагу, що не можна копіювати текст із зовнішніх джерел, навіть якщо це переклад із іншої мови; дослівно перекладати можна лише з інших мовних розділів Вікіпедії, в іншому випадку текст треба писати самостійно).

Додаткові матеріали

[kodunı deñiştir]

Задати питання

[kodunı deñiştir]

Якщо у вас є запитання щодо Вікіпедії, можете звернутися до одного із членів організаційної команди: користувача Fed4ev (на сторінці обговорення або вікіпоштою). Із загальними організаційними питаннями також можна писати за адресою info@wikimedia.org.ua

Результати

[kodunı deñiştir]

За результатами марафону було створено близько 300 статей кримськотатарською мовою на найбільш важливі теми; до кампанії долучилося 15 волонтерів-дописувачів.

Наприклад, тепер кримськотатарською мовою можна почитати статті про інтернет, ліс, кримськотатарську музику, українського науковця кримськотатарського походження Агатангела Кримського та видатну мексиканську художницю Фріду Кало.

Організатори відзначать призами і сувенірами вісім найактивніших учасників та учасниць:

 1. Alina Lugansklı
 2. Anastasiia Patselia
 3. Rmavile
 4. Olga dvorova
 5. Inna1999
 6. Don Alessandro
 7. Em Osm
 8. Devlet Geray

Хоча марафон фокусувався на 1100 найважливіших статтях, він також дав поштовх розвитку кримськотатарської Вікіпедії загалом. Наприклад, за червень 2021 року було зроблено 1550 редагувань у статтях, що робить його другим найпродуктивнішим місяцем за всю історію кримськотатарської Вікіпедії (більше редагувань було лише в січні 2008 року, коли розділ, власне, був повноцінно створений).

Вікіпедія кримськотатарською мовою отримала понад 100 тисяч переглядів у червні та понад 70 тисяч переглядів у перші три тижні липня. За місяць марафону рейтинг кримськотатарської Вікіпедії в списку мовних розділів за якістю «обов’язкової тисячі», який здобувався за останні тринадцять років, збільшився із 2.22 до 3.36. Це найвищий результат за темпами росту цього показника за цей період.

«Вікімедіа Україна» та Міністерство реінтеграції планують продовжувати роботу над розвитком кримськотатарського мовного розділу, зокрема працювати над покращенням та розширенням вже створених статей на найважливіші теми, а згодом почати роботу над розширеним списком із 10 тисяч статей, які мають бути у кожному мовному розділі Вікіпедії.