Çolpan

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI
Buña bar: qullan, qıdır
Çolpan Venus symbol.svg

Çolpan (Zöre, Venera) – Küneş sistemasında, Küneşke uzaqlıq baqımından ekinci sıradaki seyyare. Halq arasında Tañ Yıldızı ve Çoban Yıldızı olaraq da belli. Öz ekseni etrafında, Küneş sistemasındaki diger bütün seyyarelerniñ akis istiqamette döne. Çolpan saat yönünde döngen tek bir seyyaredir.

Büyükligi ceetinden Zemin ile beñzerlik köstergeninden Dünya ile qardaş seyyare olaraq da biline. Kök yüzünde Küneşke yaqın konumda bulunğanından ve orbitası Zeminniñkine köre Küneşke daa yaqın olğanından yer yüzünden tek Küneş doğmadan evel ve batqandan soñ körünip ola. Onıñ içün Çolpan Aqşam Yıldızı, Saba Yıldızı ve Tañ Yıldızı olaraq da adlandırılğandır. Körünip olğanı vaqıtlarda, kök yüzündeki eñ parlaq cisim olaraq diqqat çeker.

Küneş sisteması
Küneş Utarit Çolpan Ay (kök cismi) Zemin Merih yoldaşları Merih Ceres (kiçik gezegen) Asteroid quşağı Müşteri Müşteriniñ yoldaşları Zual Zualniñ yoldaşları Uran Urannıñ yoldaşları Neptunnıñ yoldaşları Neptun Plutonnıñ yoldaşları Pluton Koyper quşağı Disnomia Eris Scattered disc Oort bulutıSolar System XXVII.png
Seyyareler: Utarit - Çolpan - Zemin - Merih - Müşteri - Zual - Uran - Neptun
Kiçkene seyyareler: Pluton - Eris - Haumea - Makemake
Diger: Küneş - Ay - Asteroid quşağı - Quyruqlı yıldızlar - Neptun artında cisimler - Koyper quşağı- Oort bulutı