Vikipediya:Portal:Tabiat

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI

PORTAL:TABİAT

Ayatiyat (Biologiya) - canlılarnı tedqiq etken bir ilim dalıdır. Ayatiyatnıñ nebatiyat (botanika), ayvaniyat (zoologiya) ve tibbiyet kibi bir çoq dalı eskidir.

Ayatiyatçılar bütün canlılarnı, bütün seyyareni qaplağan kürreviy büyüklikten, üceyre ve molekulalarnı qavrağan mikroskopik büyüklikke qadar olarnı tesirlegen müim dinamik adiseler ile birlikte tedqiq etken, ayatiyat iliminen oğraşqan kişilerdir. Bir çoq esnası terkibinde sığındırğan ayatiy esnaslardan bazıları; energiya ve maddeniñ işlenmesi, vucutnı oluştırğan maddelerniñ sintezlenmesi, yaralarnıñ yahşılaşması ve cümle organizmniñ çoğalmasıdır. (Devamı...)

Künniñ maqalesi
Mirafra I IMG 4695.jpg

Boztorğay (Calandrella brachydactyla) - Alaudidae (ötücü quşlar) familiyasından bir quş türüdür. Tarlaquşu da dep biline. Ğağaları ince-süyrü uçlu ve quvatlıdır. Boyu 14 sm-ge yaqın ola bile. Yuvasını yerge, tarlalarğa, yılğalarğa yasay. Kevdesiniñ üstü boz-qaverenki ve yolaqlı, astı beyaz ola. Bazılarında tot renki tac bardır. Tohum ve böcek aşap beslene. Köcüci degildir, ekseriyetnen tarlalarda yaşay. Boztorğay, adı uşasada torğaydan farqlı familiyadandır.

Künniñ resmi
LutraCanadensis fullres.jpg
Nordamerikansk utter (Lontra canadensis).

Utvald bild...

!!! Qırım ayvanları
De Inslag 2006-09-02 012.jpg
qaraca

Qırım...

Maqaleler

Ayatiyat

Yahşı resimler

Svenskatürkçe İsveççe

Featured pictures

Djur: AmfibierDäggdjurFiskarFåglarLeddjurReptilerÖvriga djur
Växter: VäxterBlommor
Natur: LandskapNaturfenomen

Quality images

Djur: AmfibierBlötdjurDäggdjur - i fångenskapDäggdjur - tamaDäggdjur - vildaFiskarFåglarNässeldjurReptilerTagghudingar
Växter: BlommorFrukter, bär, frön m.m.LavarLövverk m.m.SvamparTräd
Natur: LandskapNaturfenomenSoluppgångar och -nedgångar

Platanthera bifolia (flower).jpgHalictus bee on flower-2.jpgTaro leaf.jpgEmerald tree boa444.jpgApis mellifera carnica worker honeycomb 2.jpgCyclone Catarina from the ISS on March 26 2004.JPGFlower-04-KayEss-2.jpegAmur Tiger Panthera tigris altaica Eye 2112px edit.jpgUnidentified fern macro.jpgOcellaris clownfish, Flickr.jpgRain on a smoke tree leaf.jpgPhatman - Lightning on the Columbia River (by-sa).jpgFall Colors.JPGLong tongue tachinid fly edit.jpgMisc pollen.jpgMount-Yamnuska2-Szmurlo.jpgAraucaria araucana-detail.jpgDarica zebra 02283.JPGPlagiomnium affine laminazellen.jpegBigtoothMaple0309210085.JPGColibri-thalassinus-001-edit.jpgEfflorescence verte 6 Cyanobacteria.JPGSicus ferrugineus side.jpg
  Kategoriyalar
  Ösümlikler
Animal diversity October 2007.jpg
  Ayvanlar
  Başqa mahlüqlar
Mantarlar
Mikroüzviyetler
  Etraftaki müit
Vegetation-no-legend.PNG
SantaCruz-Upsala-P2140135b.jpg
  Yer aqqında ilimler
Jordens inre-numbers.svg
Land ocean ice cloud 1024.jpg
Annual Average Temperature Map.jpg
Hurricane Hugo 1989 sept 21 1844Z.jpg
  Tabiat tarihı
Geological time spiral.png
Woolly mammoth (Mammuthus primigenius) - Mauricio Antón.jpg