Rusiye mallarını satın alma!

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI
Buña bar: qullan, qıdır

"Rusiye mallarını satın alma!" (ukraince Не купуй російське!, Ne kupuy rosiys'ke!) - Ukrainada keçirilgen Rusiyede yapılğan mallarını satın almamağa çağırğan kampaniya. Narazılıq kampaniyası 2013 s. avgustnıñ 14-ünde Rusiyede ukrain mallarına qoyulğan embargosına qarşılıq olaraq başlandı. 2014 s. Qırım ve Donbasta silâlı çatışma başlanğan soñ kampaniya yañıdan canlandırıldı.

Asıl, rusiye mallarını iqtisadiy boykotı "Regionlar" firkasına ve onıñ azalarına ait olğan şirketlerine ukrainler tarafından korsetilgen boykotından başını ala. Şay, 2013 senesi ukrain akimiyeti AB ile assotsiatsiyani imzalamayıp, cevap olaraq ukrainler tarafından narazılıq kampaniyası başlana; tezden bu narazılıq kampaniyası umumukrainalı cemiyet areketine çevirile. 2014 s. fevralde Rusiye Qırımnı işğal etip ve Ukrainağa arbiy tecavuz körsetip, umumukrainalı cemiyet areketi endi rusiye mallarını boykotı etmekine çevirile.

İctimaiy ağlarda bu yonelişke qoşulmaq celp etken çagıruvlar, muracaatlar, malnı peyda oluvı ne yerde diqqat ile satın alıñız degen beyanatlar peyda olma başladı, çünki rusiyeni maalnı satın alsaq, işğalcilerge maliyeviy, yani finans, qoltutuv kibi sayıla. Areketniñ "Rusiye mallarını satın alma!" degen şiari tek Ukrainada degil de, bütün medeniy memleketlerine de darqatıldı. Memleket-istisalçinen merah etiñiz, rusiye brendlerni ve "46" barkodnın boykot etip satın almañız[1], dep, teşviqat kampaniyası muracaat ete[2].

Bügünki künge İlbav bazarlarında satıcılar tesbit eteler ki, Rusiyenin "Çistaya liniya", "Babuşka Agafya", "Çörnıy jemçüg", "100 Retseptov krasotı" degen kosmetik vastaları yavaş-yavaş ğayıp olalar. Olarnıñ yerine yerli ve avropali mallar peyda bileler[3].

Bağlantılar[deñiştir | Viki metnini deñiştir]

Atıflar[deñiştir | Viki metnini deñiştir]

  1. "46" barkodnın boykot etiñiz
  2. "Rusiye mallarını satın alma!" kampaniyası quvetleşe bere 3/02/2015, radiosvoboda.org
  3. Rusiye mallarını iqtisadiy boykotı 16/02/2015, zaxid.net