Jump to content

Vikipediya:Serbest Entsiklopediya (2025)

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI

Serbest Entsiklopediyа: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію — марафон до Дня народження кримськотатарської Вікіпедії, який проходить за підтримки Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим та ГО «Вікімедіа Україна». Марафон буде проходити з 12 по 27 січня 2025 року та сфокусується на тематиці найважливіших статей, яких не вистачає кримськотатарському мовному розділу Вікіпедії.

Про марафон

[kodunı deñiştir]

Цього року кримськотатарська Вікіпедія святкує своє 17-річчя!

В умовах тимчасової окупації Криму та послідовної політики систематичних російських репресій проти кримських татар збереження культурної спадщини особливо важливе. Кримськотатарська Вікіпедія виконує унікальну місію, стаючи інструментом культурної дипломатії, платформою для освіти та міжнародного діалогу.

Кримськотатарська Вікіпедія є єдиною онлайн-енциклопедією кримськотатарською мовою, що робить її надзвичайно важливим інструментом для популяризації історії, культури та мови кримськотатарського народу. Марафон покликаний не лише збільшити кількість статей, але й підвищити їхню якість, забезпечивши належний рівень стандартів інформаційного контенту.

Завдяки зусиллям волонтерів у ній створено вже близько 30 тисяч статей. Це вагомий внесок у розвиток вільних знань кримськотатарською мовою.

Однак у нашому мовному розділі ще залишається багато ключових тем, які потребують уваги: відсутні статті про базові поняття або вони є надто короткими.

Запрошуємо вас долучитися до марафону статей, присвяченого 17-річчю кримськотатарської Вікіпедії! Разом ми можемо зробити більше для розвитку знань рідною мовою.

Як взяти участь

[kodunı deñiştir]

Щоб долучитися до марафону, треба заповнити реєстраційну форму. Після цього створіть та/або покращіть якомога більше статей пропонованих у період 12 по 27 січня 2025 року.

Проведення марафону відбуватиметься за двома категоріями:

  • 1000 статей, які повинні бути у всіх мовних розділах Вікіпедії;
  • 250 статей, пов’язаних з Україною, Кримом, кримськотатарською культурою та традиціями, історичними персоналіями тощо.

Усі учасники й учасниці конкурсу можуть поборотися за призи й сувеніри. Організатори нагородять десятьох учасників та учасниць, котрі зроблять найбільший внесок у рамках усього марафону (відповідно до правил та вимог Вікіпедії). Можливі також додаткові призи та номінації, стежте за новинами.

Вебінар

[kodunı deñiştir]

Для того щоб підтримати учасників та учасниць, ми плануємо провести вебінар, де поділимося порадами та техніками написання якісних статей.

Дати вебінарів повідомимо додатково

Реєстрація на вебінар за посиланням

Відеозапис минулого вебінару

Правила участі

[kodunı deñiştir]


Увесь внесок у межах марафону повинен відповідати правилам Вікіпедії.

Зокрема:

  • Вікіпедія — це енциклопедія Тому усі статті мусять мати енциклопедичний характер;
  • Вікіпедія не дозволяє плагіату Тому статті мусять містити текст, написаний власне учасником чи учасницею, і не порушувати авторські права;
    • Можна перекладати статті з інших мовних розділів Вікіпедії (наприклад, українського чи англійського) — але при перекладі потрібно вказати джерело, звідки стаття перекладена.
  • Вікіпедія не дозволяє оригінальних досліджень, всі неочевидні твердження мають бути підкріплені джерелами. Тому статті мусять базуватися на інформації, опублікованій раніше в авторитетних джерелах (газети/журнали/книги тощо) та містити посилання на ці джерела.


Щоб дізнатися більше про алгоритм створення статті та правила Вікіпедії, скористайтеся довідковою сторінкою.

Зверніть увагу: у рамках цього конкретного марафону ми пишемо статті лише кримськотатарською мовою і лише на теми зі списків, запропонованих організаторами (тобто найважливіші статті). Ви завжди можете долучатися до редагування Вікіпедії на інші теми чи іншими мовами, однак такий внесок не буде зарахований до цього марафону.

Статті до створення і покращення

[kodunı deñiştir]

Щоб долучитися до марафону, створюйте або покращуйте статті із цих списків:

Списки поділені за темами, тож ви можете обрати цікаві вам теми.

Учасники й учасниці

[kodunı deñiştir]

Щоб позначити свою участь у марафоні, запишіться у цьому розділі. Для цього увійдіть у свій обліковий запис, натисніть кнопку «Редагувати (kodunı deñiştir)» на цій сторінці та додайте свій підпис (для цього у режимі редагування коду перейдіть у новий рядок і натисніть на виділену на скриншоті кнопку або ж просто додайте комбінацію символів --~~~~ вручну). Після цього — створюйте та покращуйте статті зі списків.

Довідкові матеріали й контакти

[kodunı deñiştir]

Як створити статтю

[kodunı deñiştir]

Для створення статей зручно скористатися інструментом перекладу, аби перекласти уже наявну статтю з української чи іншої мови. Для цього:

  1. Зареєструйтеся у Вікіпедії (це можна зробити за цим посиланням, реєстрація займає дві хвилини) та увійдіть у свій обліковий запис
  2. Оберіть статтю, яку хочете перекладати, і мовну версію, із якої хочете перекладати (знак плюса із зеленим фоном у списку пропонованих статей веде на цю статтю в іншому мовному розділі; дивіться скриншот)
  3. Відкрийте інструмент перекладу за цим посиланням
  4. Натисніть кнопку «Новий переклад» (скриншот)
  5. Оберіть мову, із якої будете перекладати (скриншот)
  6. Знайдіть у пошуку статтю мовою, із якої ви будете перекладати статтю на кримськотатарську (скриншот)
  7. Натисніть синю кнопку «Почати переклад»
  8. Перекладайте статтю абзац за абзацом.
  9. По завершенню роботи опублікуйте статтю (скриншот)

Хоча переклад може бути найшвидшим способом створити статтю, ви не зобов'язані ним користуватися; можна також писати статтю з нуля із дотриманням викладених вище правил (зверніть увагу, що не можна копіювати текст із зовнішніх джерел, навіть якщо це переклад з іншої мови; дослівно перекладати можна лише з інших мовних розділів Вікіпедії, в іншому випадку текст треба писати самостійно).

Додаткові матеріали

[kodunı deñiştir]

Поставити питання

[kodunı deñiştir]

Якщо у вас є запитання щодо Вікіпедії, можете звернутися до одного із членів організаційної команди, наприклад менеджерки ГО «Вікімедіа Україна» Олени Вінсент — olena.vinsentwikimedia.org.ua

Результати

[kodunı deñiştir]

Результати минулого марафону, якій проходив літом 2024:Результати

Усі учасники та учасниці минулого марафону отримали подарунки та сувеніри від ГО «Вікімедіа Україна», зокрема книгу «Історія Криму. Коротка оповідь великого шляху» з підписом авторки Гульнари Абдулаєвої.