Samba

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI
Jump to navigation Jump to search

Samba (portugalce Samba) - afrikalı ve avropalı üslüpler esasında yaratılğan braziliyalı muzıka janrıdır. Samba, adet üzre, Braziliya ve Karnavalnıñ timsali olaraq tayin etile. Braziliyalı icra eticilerniñ deyerlik episi, karyeranıñ belli bir vaqtında bu üslüpteki eserlerni icra etken edi, muzıkanıñ braziliyalı üslüplerniñ çoqusı ise sambanıñ tesirinden asıl olğan. Samba muzıkası ile, oña has samba adınen braziliyalı oyun icra etile.

"Samba" sözü, semba (kimbundo tilinde “zevq-sefa” ya da kikongo tilinde “itibar”) degen merasim muzıkasınıñ angola muzıka janrınıñ adından ve onen bağlı oyun üslübinden peyda olğan dep sayıla.

Samba-dі-brekі[deñiştir | kodunı deñiştir]

Samba-dі-brekі (Samba de breque) - sambanıñ ğayip olğan üslübi, onıñ esas hususiyeti, laqırdı qısımları, sıq - dialoglar edi. Yırcınıñ yırlamağa ve farqlı seslernen laf etmege qabiliyeti olmaq kerek edi. Yırlarnıñ metin mevzuları, sıq küldürgen ikâyelerni tarif ete ediler. Breque, yırlardaki sıq-sıq kelgen “toqtatuvlar” sebebinden eski braziliyalı jargonında “aqsatmaq” demektir.