Bozqurtlar

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI
Jump to navigation Jump to search
«Bozqurtlarnıñ» işareti

«Bozqurtlar» (türkçe Bozkurtlar) — Türkiyede oturğan yaşlar milletçili bir teşkilât.

Türkiyeniñ yaqın zamanda soñki yarım asrında müim bir figura bolğan Türkiyeniñ eñ balaban yaşlıq teşkilâtlarından biri

Türkiyedegi resmiy adı Ülkü Ocakları bo teşkilâtnıñ negizgi maqsatı bütün qardaş Türkiy halqlarnıñ birdemligin quruv ve Türkiyler arasındaki dostlıq baylanışlarnı pekitüv. Siyasiy fikiri pantürkizm.

1966 yılınıñ 18inci martında Ankara üniversiteti uquq fakulteti Til tarih coğrafya fakulteti ve agrar fakulteti tarafından qurulğan . CKMP partiyası bozqurtlar teşkilâtınıñ quruluvında müim isse-üleşler qoşqan Şo partiyanıñ bügünki esimi MHP.

Bozqurt degenniñ manesi Qırımtatar tiline kökbörüler dep tercime etile. Türkçede Gökbörüler dep de aytıla.

Bozqurtlar qurulğanı evelki zamanlarda Türkiyedeki Sol komunist gruplar tarafından ücümge oğrağan şulay havflı vaziyet de bolsa şo teşkilât bügünge qadar kelgen

Qazaqstanda ve Rusiyede bo teşkilât terrörist dep aytılsa da Orta Asiya memleketlerinde hem Edil Boyu Türkiy halqlarında şo bozqurtlarğa oşağan türlü pantürkist qozğalışlar bar bolğanı belgili. Ceditçilik areketiniñ mensüpleri bolğan ziyalılar ve olarnıñ içinde Qırımda tuvup ösken soñ İstanbulğa köçken Qırımtatar ziyalısı İsmail Gaspralı da şo pantürkizm ideyasına saip bolğan edi. Bozqurtlar eñ evel Türkiyede çıqqan bolsa da negizleri Qırımda ve Edil Uralda salınğan. Orus İmperiyasınıñ imperialist siyasetine qarşı küreşken Rusiye müsülmanları yañılıqcı sekularist ideologiyaga qol tutqanı içün Cedit (yañı) esimin alğan , Biraz cerlerde Bozqurtlar Radikal İslamist Hizbut Tahrirge yaqın kibi kösterilse de olar ğayet sekular teşkilât olar dinge emiyet berseler ve özlerini müsülman dep saysalar da sekular bir siyasiy turmuş içinde bolmağa tileyler . Olarnıñ tüp maqsatı Turan degen Türkiy halqlarnıñ birligin quruv barça Türkiylerni tağı da küçlü bir memleket astında birge etüv.