Bozqurtlar

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI
Jump to navigation Jump to search
«Bozqurtlarnıñ» işareti

«Bozqurtlar» (türkçe Bozkurtlar) — Türkiyede oturğan yaşlar milletçili bir teşkilât.

Türkiyeniñ yaqın zamanda soñki yarım asrında müim bir figura bolğan Türkiyeniñ eñ balaban yaşlıq teşkilâtlarından biri

Türkiyedegi resmiy adı Ülkü Ocakları bu teşkilâtnıñ negiz maqsatı bütün qardaş Türkiy halqlarnıñ birdemligini quruv ve Türkiyler arasındaki dostluq baylanışlarnı pekitüv. Siyasiy fikiri pantürkizm.

1966 yılınıñ 18inci martında Ankara üniversiteti uquq fakulteti Til tarih coğrafya fakulteti ve agrar fakulteti tarafından qurulğan . CKMP partiyası bozqurtlar teşkilâtınıñ quruluvında müim isse-üleşler qoşqan Şu partiyanıñ bügünki esimi MHP.

Bozqurt degenniñ manası Qırımtatar tiline kökbörüler dep tercime etile. Türkçede Gökbörüler dep de aytıla.

Bozqurtlar qurulğanı evelki zamanlarda Türkiyedeki Sol komunist gruplar tarafından ücümge oğrağan şunday havflı vaziyet de bolsa şu teşkilât bügünge qadar kelgen

Qazaqstanda ve Rusiyede bu teşkilât terrörist dep aytılsa da Orta Asiya memleketlerinde em Edil tarafındaki Türkiy halqlarında şu bozqurtlarğa oşağan türlü pantürkist areketler bar bolğanı belgili. Ceditçilik areketiniñ mensüpleri bolğan ziyalılar ve olarnıñ içinde Qırımda tuvup ösken soñ İstanbulğa köçken Qırımtatar ziyalısı İsmail Gaspralı da şu pantürkizm ideyasına saip bolğan edi. Bozqurtlar eñ evel Türkiyede çıqqan bolsa da negizleri Qırımda ve Edil Uralda salınğan. Orus İmperiyasınıñ imperialist siyasetine qarşı küreşken Rusiye müsülmanları yañılıqcı sekularist ideologiyaga qol tutqanı içün Cedit (yañı) esimin alğan , Biraz cerlerde Bozqurtlar Radikal İslamist Hizbut Tahrirge yaqınday kösterilse de olar ğayet sekular teşkilât olar dinge emiyet berseler ve özlerini müsülman dep aytsalar da sekular bir siyasiy turmuş içinde bolmağa tileyler . Olarnıñ negiz maqsatı Turan degen Türkiy halqlarnıñ birligini quruv Türkiylerniñ episini tağa da küçlü bir memleket astında birge etüv.