Jump to content

Mamut Dibağ: Versiyalar arasındaki farq

deñiştirme tasviri yoq
Deñiştirme tasviri yoq
Deñiştirme tasviri yoq
[[Image:Mamut_Dibag.jpg|thumb|right|120px|Mamut Dibağ]]
'''Mamut Dibağ''' (1905 - 1942) - qırımtatar yazıcısıdır.
'''Mamut Dibağ''' 1905 senesi Bağçasarayda doğdı. Gazeta ve jurnal redaktsiyalarında çalıştı. Edebiyat alemine 1938 senesi yazğan "Kontsert" serlevalı ikâyesinen çıqtı. Bu ikâye respublika gazetaları, yazıcılar Soyuzı ve Devlet neşriyatı tarafından ötkerilgen edebiy konkursta qayd etildi ve ekinci mukâfatnı aldı. Bundan soñ, Mamut Dibağ "Kökten zembilnen engenler", "Ferat", "Taş dudu", "Musafirniñ peşinden", "Balqurtlar" kibi ikâyelerni ve "Gizli nışan" pyesasını yazdı. Mamut Dibağ nefislik ceetinden özüne has usulnen pişkin eserler yazıp başlağan istidatlı yazıcı edi.
 
Ulu Vatan cenki başlağanınen qoluna silâ alıp, cebege ketti, Vatanımıznıñ azatlığı oğrunda küreşte, 1942 senesi Aqyarda elâk oldı.
'''Mamut Dibağ''' 1905 senesi [[Bağçasaray|Bağçasarayda]] doğdı. Gazeta ve jurnalmecmua redaktsiyalarında çalıştı. Edebiyat alemine 1938 senesi yazğan "Kontsert" serlevalı ikâyesinen çıqtı. Bu ikâye respublikaQırım gazetaları, yazıcılar Soyuzıbirligi ve Devlet neşriyatı tarafından ötkerilgen edebiy konkursta qayd etildi ve ekinci mukâfatnı aldı. Bundan soñ, Mamut Dibağ "Kökten zembilnen engenler", "Ferat", "Taş dudu", "Musafirniñ peşinden", "Balqurtlar" kibi ikâyelerni ve "Gizli nışannişan" pyesasını yazdı. Mamut Dibağ nefislik ceetinden özüne has usulnen pişkin eserler yazıp başlağan istidatlı yazıcı edi.
 
[[Ulu Vatan cenki]] başlağanınen qoluna silâ alıp, cebege ketti, Vatanımıznıñvatanımıznıñ azatlığı oğrunda küreşte, 1942 senesi Aqyarda[[Aqyar]]da elâk oldı.
 
[[Category:II Cian cenki qaramanları]]
11.894

DEÑİŞTİRME